Gönderen Konu: prp nedir  (Okunma sayısı 1285 defa)

hokkabaz

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • İleti: 95
    • Profili Görüntüle
prp nedir
« : Kasım 26, 2019, 05:10:46 ÖS »
Trombosit Zengin Plazma (PRP) Enjeksiyonları
Son yıllarda, doktorlar vücudun kendini iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu öğrendi. Trombosit bakımından zengin plazma terapisi, bu yeteneklerden faydalanabilecek ve vücudunuzun dokuyu iyileştirmek için kullandığı doğal büyüme faktörlerini artırabilen bir rejeneratif tıp şeklidir.

Plazma nedir ve trombosit nedir?
Plazma, tam kanın sıvı kısmıdır. Büyük ölçüde su ve proteinlerden oluşur ve kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositlerin vücutta dolaşması için bir ortam sağlar. Trombositler de denilen trombositler, kanın pıhtılaşmasına ve diğer gerekli büyüme iyileştirme işlevlerine neden olan kan hücreleridir.

Trombosit aktivasyonu, vücudun doğal iyileşme sürecinde önemli bir rol oynar.

Trombosit bakımından zengin plazma (PRP) nedir ve PRP enjeksiyonları nedir?
Trombosit bakımından zengin plazma (PRP) tedavisi, yaralı tendonların, bağların, kasların ve eklemlerin iyileşmesini hızlandırmak için hastanın kendi trombositlerinin bir konsantrasyonunun enjeksiyonlarını kullanır. Bu şekilde, PRP enjeksiyonları, kas-iskelet sistemi sorunlarını iyileştirmek için her bir hastanın kendi iyileşme sistemini kullanır.

PRP enjeksiyonları, kendi kanınızdaki bir ila birkaç tüp herhangi bir yere götürülerek ve trombositleri konsantre etmek için santrifüj ile geçirilerek hazırlanır. Bu aktive olmuş trombositler daha sonra doğrudan yaralı veya hastalıklı vücut dokunuza enjekte edilir. Bu, vücudunuzun ürettiği onarıcı hücrelerin sayısını uyaran ve arttıran büyüme faktörlerini serbest bırakır.

Ultrason görüntüleme bazen enjeksiyonu yönlendirmek için kullanılır. Aşağıdaki fotoğraflar hastanın yırtık tendonuna bir PRP enjeksiyonu göstermektedir. Ultrason rehberliği solda ve enjeksiyon sağda gösterilir.

PRP Enjeksiyon ultrasonu ve iğneli hastanın plaklarını bir tendon yırtığına enjekte eden fotoğrafı.

Video: Platelet bakımından zengin plazma enjeksiyonları nasıl çalışır?
Bu videoda, HSS spor hekimliği hekimi Brian D. Halpern , PRP enjeksiyonlarını tartışıyor ve gösteriyor.


Trombosit bakımından zengin plazmanın iyileşme sürecini önemli ölçüde arttırdığı ve rotator manşet yırtılmasının neden olduğu omuz ağrısı için Aşil tendon yırtılmaları ve diğer yumuşak doku yaralanmaları için daha yaygın hale geldiği bulunmuştur.

PRP'nin ayrıca , tendonitli veya tenisçi dirseği veya golfçü dirseği gibi kronik tendinoz rahatsızlığı olan kişilerde işlevi arttırdığı ve ağrıyı azalttığı gösterilmiştir.

PRP enjeksiyonlarının önemli avantajlarından bazıları, antienflamatuarlara veya opioidler gibi daha güçlü ilaçlara olan ihtiyacı azaltabilmeleridir. Ek olarak, PRP enjeksiyonlarının yan etkileri çok sınırlıdır, çünkü enjeksiyonlar kendi kanınızdan oluşturulduğundan, vücudunuz reddetmez veya onlara olumsuz tepki vermez. Aşağıdaki makalelerden ve diğer içeriklerden PRP enjeksiyonları hakkında daha fazla bilgi edinin veya PRP enjeksiyon tedavisi sağlayan bir doktor bulmak için Doktorları Tedavi Etme seçeneğini belirleyin.

PRP enjeksiyonlarına genel bakış
Bu son teknoloji tedavi seçeneği hakkında daha ayrıntılı bilgi edinin.

Trombosit Zengin Plazma (PRP) Tedavisi: Genel Bir Bakış
PRP enjeksiyonlarının uygulamaları
Trombosit bakımından zengin plazma enjeksiyonlarıyla tedavi edilebilecek yaralanma ve durumları öğrenin.