Gönderen Konu: meme dikleştirme  (Okunma sayısı 1829 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 38
    • Profili Görüntüle
meme dikleştirme
« : Şubat 12, 2019, 02:24:39 ÖS »
Meme kaldırma - aynı zamanda mastopexy olarak da bilinir - göğüslerin şeklini değiştirmek için plastik bir cerrah tarafından yapılan cerrahi bir işlemdir. Bir meme kaldırma sırasında, fazla deri çıkarılır ve meme dokusu, göğüsleri kaldırmak için yeniden şekillendirilir.

Göğüsleriniz sarkıyorsa veya meme uçlarınız aşağıya bakıyorsa, göğsün kaldırılmasını tercih edebilirsiniz. Göğüs germe, kendi imajınızı ve özgüveninizi de artırabilir.

Göğüs germe, göğüslerinin boyutunu önemli ölçüde değiştirmez. Bununla birlikte, göğüs büyütme, göğüs büyütme veya göğüs küçültme ile birlikte yapılabilir.

Neden bitti
Yaşlandıkça, göğüsleriniz değişir - elastikiyet ve sıkılık kaybeder. Bu tür meme değişimlerinin birçok nedeni vardır:

Gebelik. Hamilelik sırasında, göğüslerinizi dolduran ve ağırlaşırken göğüslerinizi destekleyen bağlar gerilebilir. Bu germe, hamilelikten sonra göğüslerin sarkmasına katkıda bulunabilir - bebeğinizi emzaseniz de olmasanız da.
Ağırlık dalgalanmaları. Kilonuzdaki değişiklikler göğüs derinizin gerilmesine ve elastikiyetinin düşmesine neden olabilir.
Yerçekimi. Zamanla, yerçekimi memelerdeki bağların gerilmesine ve sarkmasına neden olur.
Bir göğüs germe sarkmasını azaltabilir ve meme uçlarının konumunu ve meme uçlarını saran koyu bölgeyi (areola) yükseltebilir. Yeni şekillendirilmiş göğüslere oranla onları korumak için areolanın boyutu işlem sırasında da azaltılabilir.

Aşağıdaki durumlarda bir göğüs büyütme düşünebilirsiniz:

Göğüsleriniz sarkıyor - şeklini ve hacmini kaybettiler veya daha da düzleştiler
Meme uçlarınız - göğüsleriniz desteklenmiyorsa - göğüs kırışıklıklarınızın altına düşün
Meme uçlarınız ve areolan aşağıya bakıyor
Areolalarınız göğüslerinizle orantılı olarak gerildi
Göğüslerinden biri diğerinden daha aşağı düşüyor
Göğüs kaldırma herkes için değil. Gelecekte herhangi bir noktada hamileliği düşünüyorsanız, göğsünüzü büyütmeyi geciktirebilirsiniz. Hamilelik sırasında göğüsleriniz asansörün sonuçlarını esnetebilir ve dengeleyebilir.

Emzirme de bir konudur. Meme emzirmeden sonra genellikle emzirme mümkün olsa da - meme uçları altta yatan meme dokusundan ayrılmadığından - bazı kadınlar yeterli süt üretmekte zorlanabilirler.

Göğüs büyütme her boyuttaki göğüslere yapılabilse de, daha küçük sarkık göğüsleri olan kadınlar muhtemelen daha uzun süren sonuçlara sahip olacaktır. Daha büyük göğüsler daha ağırdır, bu da tekrar sarkmalarını sağlar.

Mayo Clinic'ten Randevu Al
Riskler
Bir göğüs asansörü, aşağıdakiler dahil çeşitli riskler ortaya çıkarır:

Yara izi. Yara izleri kalıcı olsa da bir ila iki yıl içinde yumuşar ve kaybolur. Meme asansöründen kaynaklanan izler genellikle sütyen ve mayolarla gizlenebilir. Nadiren, zayıf iyileşme izlerin kalın ve geniş olmasına neden olabilir.
Meme ucu veya meme hissindeki değişiklikler. Duygu tipik olarak birkaç hafta içinde geri gelse de, bazı duygu kaybı kalıcı olabilir. Erotik hissi tipik olarak etkilenmez.
Göğüs şekli ve büyüklüğündeki düzensizlikler veya asimetri. Bu iyileşme sürecinde meydana gelen değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, cerrahi önceden var olan asimetriyi başarıyla düzeltemeyebilir.
Meme uçlarının veya areolanın kısmi veya toplam kaybı. Nadiren meme başı veya areolaya giden kan göğsü, meme kaldırma sırasında kesilir. Bu, bölgedeki meme dokusuna zarar verebilir ve meme ucu veya areolanın kısmen veya tamamen kaybolmasına neden olabilir.
Zor emzirme. Emzirmek genellikle emzirmeden sonra mümkün olsa da, bazı kadınlar yeterli miktarda süt vermekte zorlanabilirler.
Tüm büyük ameliyatlarda olduğu gibi, göğüs kemiği kanama, enfeksiyon ve anesteziye ters tepki riski oluşturur. Ayrıca, cerrahi bant veya işlem sırasında veya sonrasında kullanılan diğer malzemelere alerjik reaksiyon gösterilmesi de mümkündür.

Nasıl hazırlanıyor
Başlangıçta, plastik bir cerrahla meme büyütme hakkında konuşacaksınız. İlk ziyaretinizde plastik cerrahınız muhtemelen:

Tıbbi geçmişinizi gözden geçirin. Mevcut ve geçmiş tıbbi durumlarla ilgili soruları cevaplamaya hazır olun. Ailenizde meme kanseri olup olmadığını doktora söyleyin.

Herhangi bir mamogram veya meme biyopsisinin sonuçlarını paylaşın. Son zamanlarda aldığınız veya aldığınız ilaçların yanı sıra geçirdiğiniz ameliyatları da konuşun.

Fiziksel bir sınav yapın. Tedavi seçeneklerinizi belirlemek için, doktor göğüslerinizi inceler - meme uçlarının ve areolanın konumu dahil.

Ayrıca ten renginizin kalitesini de göz önünde bulundurur. İyi tonda olan göğüs derisi, göğsün kaldırılmasından sonra göğüsleri daha iyi bir konumda tutar. Doktor ayrıca tıbbi kayıtlarınız için göğüs resimlerinizi de çekebilir.

Beklentilerinizi tartışın. Neden göğüs gerdirmek istediğinizi ve işlem sonrası görünüm açısından neyi umduğunuzu açıklayın. Meme başı ya da meme hissindeki izler ve değişiklikler dahil olmak üzere riskleri ve yararları anladığınızdan emin olun.
Meme kaldırma işleminden önce ayrıca şunları yapmanız gerekebilir:

Bir mamogram programlayın. Doktorunuz işlemden önce bir bazal mamogram ve birkaç ay sonra bir başka mamogram önerebilir. Bu, sağlık ekibinizin göğüs dokunuzdaki değişiklikleri görmesine ve gelecekteki mamogramları yorumlamasına yardımcı olacaktır.
Sigara içmeyi bırak. Sigara içmek ciltte kan akışını azaltır ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Sigara içiyorsanız, doktorunuz ameliyattan önce sigarayı bırakmanızı önerecektir.
Bazı ilaçlardan kaçının. Kanamayı artırabilecek aspirin, antienflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeleri kullanmaktan kaçınmanız gerekecektir.
Kurtarma sırasında yardım için düzenleyin. Ameliyattan sonra birinin sizi eve götürmesi ve iyileşmeye başladığınızda yanınızda kalması için planlar yapın. İlk toparlanma sırasında saçınızı yıkamak gibi günlük aktivitelerinizde size yardımcı olacak birine ihtiyacınız olabilir.
Sağlıklı bir kiloda olun. Son bir yılda kilo aldıysanız, kilo vermenize yardımcı olmak için diyet değişiklikleri yapmayı veya egzersiz programına katılmayı düşünün.
Ne bekleyebilirsiniz
Göğüs büyütme hastanede veya ayakta tedavi gören bir cerrahi tesiste yapılabilir. Bazen prosedür, vücudunuzun sadece bir bölümünü uyuşturan sedasyon ve lokal anestezi ile yapılır. Diğer durumlarda, sizi bilinçsiz kılan genel anestezi önerilir.

İşlem sırasında
Meme derisini çıkarmak ve meme dokusunu yeniden şekillendirmek için kullanılan teknikler değişiklik gösterir. Plastik cerrahınızın seçtiği özel teknik, insizyonun konumunu ve ortaya çıkan izleri belirleyecektir.

Doktorunuz insizyon yapabilir:

Areolanın etrafında - meme uçlarını saran karanlık alan
Areoladan göğüs kırışıklıklarına doğru aşağı doğru uzanır
Meme kırışıklıkları boyunca yatay olarak
Doktorunuz, meme dokunuzu yeniden şekillendirmek ve gerekirse areolanınızın boyutunu küçültmek için göğüslerinize derin dikişler yerleştirebilir. Fazla meme derisini kaldıracak ve meme uçlarını daha yüksek pozisyonlara getirecektir. Daha sonra doktorunuz göğüs derisini bir araya getirecek ve insizyonları dikiş, cerrahi bant veya cilt yapıştırıcılarıyla kapatacaktır.

Prosedür tipik olarak iki ila üç saat sürer ve aynı gün eve gidebilirsiniz.

İşlem sonrası
Meme kaldırma işleminden sonra, göğüsleriniz gazlı bez ve cerrahi destek sutyeniyle örtülür. Fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için göğüslerinizdeki insizyon bölgelerine küçük tüpler yerleştirilebilir.

Göğüsleriniz şişirilecek ve yaklaşık iki hafta boyunca yaralanacaktır. Birkaç ay boyunca kırmızı ya da pembe olacak olan insizyonların çevresinde ağrı ve acı hissedeceksiniz. Meme uçlarınızdaki, areolandaki ve göğüs derisindeki uyuşukluk yaklaşık altı hafta kadar sürebilir.

Göğüs kaldırma işleminden sonraki ilk birkaç günde doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesici ilaçları alın. Süzme, bükme ve kaldırma işlemlerinden kaçının. Göğüslerinizi baskı altında tutmak için sırtınızda veya yanınızda uyuyun.

Meme kaldırma işleminden sonra en az bir ila iki hafta cinsel aktiviteden kaçının. Saçınızı yıkamak, duş almak veya banyo yapmak gibi günlük aktivitelere devam etmenin uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.

Drenaj tüpleri insizyonlarınızın yanına yerleştirilebilir ve tipik olarak birkaç gün içinde çıkarılır. Doktorunuz tüpleri çıkardığında, muhtemelen bandajlarınızı da değiştirecek veya çıkaracaktır.

Dikişlerinizin ne zaman - veya - - kaldırılacağı konusunda doktorunuzla konuşun. Bazı dikişler kendi kendine çözülür. Diğerleri işlemden bir ila iki hafta sonra doktorun ofisinde kaldırılmalıdır.

Cerrahi destek sutyenini üç veya dört gün boyunca 24 saat boyunca giymeye devam edin. Ardından, üç veya dört hafta boyunca yumuşak bir destek sutyenini giyersiniz. Doktorunuz, iyileşmeyi teşvik etmek için insizyonlarınızda silikon bant veya jel kullanmanızı önerebilir.

İyileşirken göğüslerinizi güneşten uzak tutun. Daha sonra, güneşlenme sırasında insizyonlarınızı koruyun.

Sonuçlar
Göğüslerinizin görünümünde ani bir değişiklik olduğunu fark edeceksiniz - şekilleri önümüzdeki birkaç ay boyunca değişmeye ve yerleşmeye devam etse de.

Başlangıçta, izler kırmızı ve topaklı görünecektir. Yara izleri kalıcı olsa da 1-2 yıl içinde yumuşar ve incelir. Meme asansöründen kaynaklanan izler genellikle sütyen ve mayolarla gizlenebilir.

Meme büyütme işleminden sonra sutyen bedeninizin biraz daha küçük olduğunu fark edebilirsiniz - işlemle birlikte bir meme küçültme olmasa bile. Bu sadece göğüslerinizin daha sıkı ve yuvarlak hale gelmesinin bir sonucudur.

Meme kaldırma sonuçları kalıcı olmayabilir. Yaşlandıkça cildiniz doğal olarak daha az elastik hale gelir ve bazı sarkmalar ortaya çıkabilir - özellikle daha büyük, daha ağır göğüsleriniz varsa. Kararlı, sağlıklı bir kilonuzu korumak, sonuçlarınızı korumanıza yardımcı olabilir.