Gönderen Konu: Burun estetik sonuçları  (Okunma sayısı 1608 defa)

Wiper5

 • Newbie
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
Burun estetik sonuçları
« : Kasım 22, 2018, 09:24:54 ÖÖ »
Bu bölüm de Burun operasyonu yaptıran Üyeler Doktor ismi ile konu açıp süreçlerini paylaşacaktır.

Administrator

 • Administrator
 • Newbie
 • *****
 • İleti: 38
  • Profili Görüntüle
Ynt: Burun estetik sonuçları
« Yanıtla #1 : Mayıs 13, 2019, 10:42:57 ÖÖ »
Rinoplasti en yaygın plastik cerrahi türlerinden biridir ve aynı zamanda 'burun işi' olarak da bilinir. Rinoplasti, kemiği veya kıkırdakları hem estetik hem de işlevsel amaçlar için modifiye ederek burnu yeniden şekillendiren cerrahi bir işlemdir.

İşlem, burnu büyütebilir veya küçültebilir, ayrıca üst dudağa göre açısını değiştirebilir, doğru girintileri, darbeleri veya diğer kusurları ve ayrıca burnun ucunu değiştirebilir.

Bir rinoplasti prosedürünün en yaygın nedenleri burnun görünümünü değiştirmek (estetik) veya bir kişinin solunum kalitesini arttırmaktır.

Burun yapısının üst kısmı kemik ve alt kıkırdaktır. Bir rinoplasti prosedürü, kıkırdak ve kemik yapısını ve etrafını saran cildi değiştirir. Bir plastik cerrah, burnu güçlendirmek (geliştirmek veya güçlendirmek) için ek malzeme gerektirebilir. Yaygın olarak kullanılan malzemeler arasında alloplastlar (sentetik implantlar), alloenöz materyaller (bunlar kadavradan elde edilir) veya otolog implantlar (hastanın kendi dokusundan toplanan materyaller, genellikle kaburga veya fasya) bulunur.

Bu tip prosedürün fonksiyonel nedenleri, burun kısmının materyal eksikliği (üst veya alt yan kıkırdak) için yapısal destek sağlamak ve bir kişinin biraz daha etkili nefes almasını sağlamaktır.

Estetik nedenler, burun görüntüsünün (nazal dorsum) profil görünümünde arttırılmasını (burnun yüzün kalan kısmına oranını düzeltir) ve burun ucunu değiştirmeyi içerir. Greftler, üst veya alt yan kıkırdak veya kemik sırtının herhangi bir düzensizliğini kamufle etmek için yerleştirilebilir.

Rinoplasti prosedürlerini gerçekleştirmeye yetkili cerrahlar tipik olarak plastik cerrahi, kulak burun boğazları (kulaklar, burun ve boğazda uzmanlaşmış) veya her ikisinde uzmanlaşır.

Bir plastik cerrah yüz özelliklerinizi, burnunuzdaki cildi ve özellikle neyi değiştirmek istediğinizi dikkatlice göz önünde bulundurur. Daha sonra bu prosedürün sizin için uygun olup olmadığını ve istediğiniz sonucu elde edip edemediğini tartışacaktır.

Ameliyat için aday olduğunuz konusunda anlaşmanız varsa, size özel bir plan geliştirilecektir. Tıbbi sağlık sigortası planınıza bağlı olarak, prosedürün bir kısmı veya tamamı kapsanabilir. Tamamen kozmetik sebeplerle yapılan prosedürler hiç karşılanmayabilir ve masrafları bağımsız olarak karşılamanız gerekecektir.


Burun estetiği neden yapılır?
Burun şeklini değiştirerek bilerek değiştirmek, düzeltmek veya görünümünü değiştirmek hem estetik hem de işlevsel (sağlık) nedenlerle yapılır. Bazıları yaralanma, ani solunum problemleri veya doğum kusurlarından kaynaklanan anormallikleri onarmak için bir rinoplasti prosedürü gerektirebilir. Diğerleri öncelikle burnunda estetik ayarlamalar yapmak ister.

Bir plastik cerrahın yapabileceği değişiklikler şunları içerir:

Burun boyutunu ve açısını ayarlama
Burun köprüsünün düzeltilmesi
Burun ucunu yeniden şekillendirme
Burun deliklerini daraltmak
Estetik bir ayar sadece burun kemiği tamamen büyüdüğünde yapılmalıdır. Kadınlar için, büyüme 15 veya 16 yaşlarında durma eğilimindedir, erkekler hala geç ergenliklerinde (17 - 18 yaş) büyürler. Bir rinoplasti prosedürünün amacı solunum bozukluğunu veya kronik tıkanıklığı düzeltmekse, ameliyat daha genç yaşta yapılabilir.

hokkabaz

 • Global Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • İleti: 95
  • Profili Görüntüle
Ynt: Burun estetik sonuçları
« Yanıtla #2 : Mayıs 26, 2019, 01:35:50 ÖS »

Burun estetiğinin ayrıntıları

Bir burun estetiği (teknik olarak rinoplasti olarak adlandırılır), şeklini değiştirmek veya işlevini geliştirmek için burun ameliyatı yapılır.

Burunla ilgili solunum problemlerini düzeltmek veya travma veya doğum kusurlarından kaynaklanan doğru şekil bozukluğu gibi tıbbi nedenlerle yapılabilir.

Burnun şeklini ve görünümünü değiştirecek kozmetik nedenlerle de yapılabilir.

Burun Estetiğine  Karar Vermek

Burun estetiği  yapmayı düşünüyorsanız bunu tartışmak için cerrahınızla bir randevu ayarlayın. Bu toplantı sırasında hedefleriniz hakkında konuşun ve doktora burnunuzda neyin rahatsız olduğunu ve onu nasıl değiştirmek istediğinizi söyleyin.

Mükemmel bir burun diye bir şeyin olmadığını unutmayın. Ameliyat olsa da, yüz özelliklerini artırabilir ve eşsiz ve doğal güzelliğinizi vurgulayabilir. Plastik bir cerrah sizi eşsiz kılan yüz özelliklerini tanımlayabilir ve değişikliklerin görünümünüzü nasıl artıracağını size söyleyebilir.

Cerrah, burnunuzun yapısını ve diğer yüz özelliklerini değerlendirir. Bu değerlendirmeden sonra beklentilerinizin gerçekçi olup olmadığını size söyleyebilir.

Cerrah ayrıca genel sağlığınızı da göz önünde bulunduracak ve sizinle ilgili riskleri, iyileşme süresini ve maliyetleri tartışmalıdır.

Burnun yeniden şekillendirilmesi için çeşitli teknikler vardır. Devam etmeye karar verdikten sonra, cerrahınız tam olarak ne yapmayı önerdiğini açıklamalıdır.

Sağlık sigortanız varsa, sigortacınızla önceden konuştuğunuzdan emin olun, böylece neyin karşılandığını ve ne için ödeme yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Sağlık sigortası genellikle sadece kozmetik nedenlerle yapılan prosedürler için ödeme yapmaz.

Rinoplasti: Adım Adım

Burun estetiği genellikle ayaktan tedavi prosedürü olarak yapılır, bu da bir gecede kalmanın mümkün olmadığı anlamına gelir. Genel veya lokal anestezi alırsınız. Genel anestezi ile ameliyat boyunca uyuyacaksınız . Lokal anestezi ile sakinleşirsiniz ve burnunuz uyuşur ve böylece ağrıyı hissedemezsiniz.

Bir ameliyat sırasında, cerrah burun deliklerinin içinde kesikler yapar. Daha zor durumlarda, cerrah burun tabanı boyunca da kesikler yapabilir. Cerrah daha sonra daha hoş bir görünüm elde etmek için iç kemiği ve kıkırdakları yeniden şekillendirir.

Burun estetiğinden sonra insanlar genellikle ilk hafta burun ateli kullanırlar. Üçüncü günden sonra iyileşmeye başlayacak olan ameliyattan sonra göz çevresinde bir miktar morluk ve şişlik bekleyebilirsiniz. Yine de iki hafta kadar sürebilir.

Burnunuzun biraz şişmesi beklenir, bu muhtemelen sadece siz ve cerrahınız tarafından fark edilir. Bu, önümüzdeki altı ay boyunca ortadan kalkacak. Burnunuzun son şekli tamamen iyileştikten sonra belirginleşir.

Ameliyattan üç ila altı hafta sonra zorlayıcı aktivitelerden kaçınmalısınız. Bir işlemi yaptığınız anlaşılabilir  herhangi bir iz olmadan, iki ila üç hafta içinde sosyal faaliyetlerinize geri dönebilirsiniz.


hokkabaz

 • Global Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • İleti: 95
  • Profili Görüntüle
Ynt: Burun estetik sonuçları
« Yanıtla #3 : Eylül 04, 2019, 02:04:50 ÖS »
Rinoplasti/Burun Estetiği Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kapalı veya açık burun ameliyatı olarak iki teknikle yapılır. Açık burun ameliyatında burnun orta alt kısmında bir kesi yapılır ve bu kesinin skarı (zamanla azalmakla birlikte) kalır. Kapalı burun ameliyatı her iki burun deliğinin iç kısmından yapılır ve dışarıdan görünen bir iz bırakmaz. Her iki teknikte de burunla ilgili tüm estetik işlemler yapılabilir. Hangi tekniğin kullanılacağı hekime bağlıdır.

Estetik tedavi ile birlikte ön orta kıkırdak eğrilikleri veya et büyümeleri de giderilebilir. Böylece nefes alma problemlerine yol açan ciddi bir sorun da ortadan kaldırılmış olur. Yine de burun içindeki tüm tıkayıcı kitleler estetik ameliyatla tam olarak giderilemeyebilir. Bir kısmı için ek işlemler gerekli olabilir.