Gönderen Konu: burun estetiği sonrası ay ay değişim  (Okunma sayısı 2590 defa)

hokkabaz

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • İleti: 95
    • Profili Görüntüle
burun estetiği sonrası ay ay değişim
« : Mayıs 26, 2019, 08:20:01 ÖS »

Rinoplasti İyileşme  Zaman Çizelgesi:

Dahil edilen rinoplasti dahil olmak üzere herhangi bir ameliyattan iyileşme, kişiye göre kendi zaman çizelgesinde olan herkese bağlıdır. Burun estetiğinden sonra ne bekleyebileceğiniz hakkında temel bir fikir vermek için, ortalama hastanın takip ettiği rinoplasti iyileşme zaman dilimini ele alacağız.

İlk iyileşme tipik olarak bir haftada tamamlanır (ameliyattan yaklaşık 7 gün sonra). Bu, mümkün olduğunca rahatladığınız, propanladiğiniz bir uykuya daldığınız, burnunuzu buzladığınız ve en sevdiğiniz TV şovunu çok fazla izlediğiniz, mola verme (veya okul) zamanınızdır. Birinci haftanın sonunda veya bazen 2. haftada, hastalar genellikle sonuçtan memnun olur.

Rinoplasti İyileşme Konusunda Birkaç Gerçek
Hazırlık Çalışması İyileşmeyi Kısaltabilir
Ameliyat Günü
2 - 3 Gün Sonra Rinoplasti
1. Hafta sonu
2. Hafta Rinoplasti Sonrası
3 - 4 Hafta Rinoplasti Sonrası
2 - 3 Ay Sonrası Rinoplasti
1 Yıl Sonrası RinoplastiRinoplasti İyileşme Konusunda Birkaç Gerçek


Tipik olarak, ilk günden başa çıkacak ya da çok az bir acı yoktur. Şişlik, morarma ve rahatsızlık, evet. Birinci haftadan sonra, dikişler ve paketleme (varsa) çıkarıldığında, rahatsızlığın çoğu genellikle onlarla birlikte kaybolur.


Ara iyileşme süreciniz rinoplasti sonrası yaklaşık bir ay ila 3 ay arasında gerçekleşir. Burnunuz her gün daha iyi ve daha iyi görünüyor, ama şişme devam ediyor. Bu sürenin sonunda, sonuçlarınızın çoğu görünmeye başlıyor. Sıradan gözlemciler rinoplasti yaptığınızın farkında olmayabilir.


Bununla birlikte, burun ucunda hala belirgin bir şişlik var, ancak genellikle başkaları tarafından farkedilmez. İyileşmeniz genellikle ameliyattan yaklaşık 1 yıl sonra tamamlanır. Burnunuz yıllarca yaşla birlikte değişecek olsa da, rinoplasti sizi burnunuzla kalıcı olarak mutlu bırakması gereken ömür boyu sürecek bir işlemdir. Şimdi rinoplasti iyileşmesinin temel bir taslağına sahipsiniz, hadi bazı detayları gözden geçirelim.

Ameliyat gününden çok önce, ameliyat öncesi rinoplasti ameliyatınızı ve iyileşme talimatınızı almış olmalı ve detayları açıklamalısınız. Sizi ameliyattan ve ameliyattan çıkarmaya karar veren bir arkadaş seçtiniz; ve sonrasında ilk gün ve gece için yanınızda kalın. Talimatlarınız aşağıdaki gibi görünebilir:


Özellikle E vitamini, balık yağı ve aspirin gibi aşırı kanamaya neden olabilecek ilaç reçetelerinden veya reçetesiz satılan ilaçlardan kaçınmanız istenebilir. Cerrahınız tarafından söylenmediğiniz sürece normalde aldığınız hiçbir Rx ilacını atlamayın.


sigara içiciliğinin Rinoplasti prosedürünüzden en az 2 hafta önce durdurulması şiddetle tavsiye edilir. Sigara içme sırasında ortaya çıkan karbon monoksit dokumuzu etkiler ve tütün ürünlerinde bulunan nikotin, kan damarlarının kısıtlanmasına neden olarak vücudumuzun geri kalanına ulaşabilecek oksijen miktarını sınırlayabilir.


Acı ilacınızı eczaneden önceden aldınız ve bir kama yastığı satın aldınız. Bu size rinoplasti sonrası şişliği sınırlamak için yarı dik uyumanıza yardımcı olacaktır.


Ayrıca markete gittiniz ve birkaç torba dondurulmuş bezelye satın aldınız. Burun estetiği iyileşme süresi boyunca burnunuz için mükemmel, formda buz paketleri oluştururlar.


Ameliyat günü düğmeli gömlek giymeyi ve erken iyileşme sırasında, burun atelinizin veya pansumanın, rahatsız edildiğinde gömleğinize takılmasını istemez, iyileşen burnunuza zarar verir

Ameliyat Günü

İyileşme odasına alındığınız anda iyileşme ameliyat günü başlar. Orada nazikçe anesteziden uyanacaksınız. Ameliyattan sonra bu erken saatleri, daha sonra hatırlamayabilirsiniz. Bir burun ateline sarılacaksınız. Burnunda salmastra olabilir.

Paketleme gerekli değilse, rinoplasti sonrası ilk gecenizde ortaya çıkabilecek kanı (az miktarda) almak için burun deliklerinizin altına bantlanmış çekici bir damla pediniz olacaktır. Burun çevresinde bir miktar baskı hissedeceksiniz ve rinoplasti iyileşme süresi başlarken sinüs tıkanıklığı. Daha sonra evde, cerrahi ağrı kesicileriniz aşındığında gerekirse ağrı kesici ilaçları alabilirsiniz. Şişmeyi azaltmak ve basıncı azaltmak için donmuş bezelye paketini kullanın.

Damlama durursa, küçük burun insizyonunuzu (hidrojen peroksit kullanarak) düzenli olarak temizlemeye başlarsınız. Kabuğunun burun deliklerinizin altında oluşmasını önlemek için merhem kullanacaksınız. Eğer istersen bir şeyler yiyebilirsin. Sadık arkadaşınız size bardak su, yiyecek, vb. Kazandıracaktır. Ameliyattan gelen bazı büyüklükler devam edebilir ve düşmenizi ya da yeni tamamlanan burnunuzu hiçbir şeye çarpmanızı istemiyoruz! Arkadaşının yardım etmesine izin ver.


2 - 3 Gün Sonra Rinoplasti


Rinoplasti iyileşme zamanının ilk birkaç günü, “rahatsız edici” aşama dediğimiz şeydesiniz. Şu anda, burnunuzdan nefes almıyor olabilirsiniz ve muhtemelen hiçbir şey koklayamazsınız. Cerrahınızı herhangi bir şey için aramanız gerekebilir diye telefonunuzu yatma aletinizin yanında tutun.

Bu, genellikle acı verici olmasa da, sefil bir kaç gün olabilir. (Ağrı çoğu hasta tarafından 10 ile 4 arasında değişen bir skalada 3 - 4 olarak derecelendirilir. Herhangi bir ağrıyı gidermek için ilacınızı kullandığınızdan emin olun). Mide bulantısı hissediyor olabilirsiniz. Ağızdan nefes almanız uyumayı zorlaştırabilir. Nazal sulama, ameliyat sonrası talimatlarınızdan daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

İki büyük yastığa (veya kamaya) oturtun, şişmeyi en aza indirmek için gövdenizi destekleyin. Bu ayrıca morarmaya yardımcı olur ve kanamayı sınırlar.

Şimdi ışık aktivitesine geri dönebilirsiniz. Lütfen eğilmeyin, burnunuzu uçurmayın veya yaklaşık 5 lb'nin üzerinde bir şey kaldırmaya çalışmayın. Aspirin, Advil veya Motrin almayın.

Burnunuzda salmastra varsa, yaklaşık 2 veya 3 günde çıkarmak için cerrahınızı ziyaret edersiniz.


1. Hafta sonu


Burun ateli ve dikişleri tipik olarak birinci haftanın sonuna kadar çıkarılır. Hala bir miktar şişkinlik olacak, ancak burnunuzun yeni görünümünü bu noktada daha iyi görselleştirebilirsiniz. Hastaların çoğu bir hafta sonra işe döner, ancak yorucu faaliyetlerden kaçınmaya devam eder.

Şu anda güneş ışığınızı bir şapka giyerek sınırlandırmak veya en az iki ay boyunca tamamen maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir.


2. Hafta Rinoplasti Sonrası


Bu haftanın ortasında, rinoplastiinizden 10 gün sonra morluklar genellikle belirgin şekilde soldu. Başka bir hafta veya daha az, genellikle, şişlik ve morluklar sıradan bir gözlemci tarafından farkedilmez. İşe ya da okula yaklaşık 8. günde geri dönersiniz, ancak bazı hastalara rinoplasti iyileşme süresi için 2 hafta izin verilir.


3 - 4 Hafta Rinoplasti Sonrası


Üç ve dördüncü haftalar arasında, orta şiddette olmasına rağmen normal egzersiz ve aktivite seviyenize dönmeyi bekleyebilirsiniz. Temaslı sporlardan ya da çok yorucu egzersizlerden en az bir ay daha ayırmalısınız. Koruyucu maske takmaya istekliysanız, daha önce sporunuza devam edebilirsiniz. Her zaman cerrahınıza danışın. Şişmenin çoğu gitti, ucu alçalması en uzun sürdü. Gün geçtikçe burnunuzun daha rafine hale geldiğini fark edeceksiniz.


2 - 3 Ay Sonrası Rinoplasti


Bu noktada, burun köprüsü etrafındaki herhangi bir şişlik tamamen yok olmuş olmalıdır. Burun ucunda hala biraz uyuşukluk yaşayabilirsiniz. Bu normaldir ve duygu yavaş yavaş geri dönmelidir. Açık bir prosedürden gelen yara kaybolmaya başlayacaktır.


Sonuç: 1 Yıl Sonrası Rinoplasti


Bir yılda, rinoplasti şişmesi tamamen düzelir ve burnun şeklindeki veya simetrisindeki değişiklik dışında herhangi bir ameliyatın gerçekleştiğine dair hiçbir belirti yoktur. Her hasta farklıdır, bu yüzden iyileşme süresi garanti edilmez. Şişmenizin ne kadar sürdüğü konusunda endişeleriniz varsa, plastik cerrahınızı arayın.