Gönderen Konu: burun estetiği ile ilgili her şey!!!!  (Okunma sayısı 1312 defa)

hokkabaz

 • Global Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • İleti: 95
  • Profili Görüntüle
burun estetiği ile ilgili her şey!!!!
« : Kasım 26, 2019, 05:17:20 ÖS »
Burun Estetiği (Rinoplasti)


Burun estetik ameliyatı dünya çapında en sık uygulanan işlemdir. Yüzün ortasında bulunduğundan, hem yüz ifadenizde hem de doğal güzelliğiniz üzerinde en büyük etkiye sahip olan organdır. Bu nedenle, iyi bir burun ameliyatı hem sağlık hem de estetik nedenlerden dolayı çok önemlidir. Bir burun ameliyatının amacı profilinize uyan bir burun yapmaktır. Kişinin tercihine göre, burun ucu, burun köprüsü, burun kökü veya burun delikleri yeniden şekillendirilebilir. Solunumla ilgili problemler de düzeltilebilir.

Burun ameliyatı kişisel bir şekilde planlanmalıdır. Herkes için aynı burnu yapmak istemek yanlış olur. Yüz bütün bir birliktelik. Bu nedenle, bir burun ameliyatında en önemli husus, burnun doğal görünümüne ve işlevselliğine dikkat etmektir.

Estetik burun ameliyatı köprünün şeklini veya burnun ucunu değiştirebilir, boyutunu küçültebilir veya artırabilir, burun deliklerinizin boyutunu küçültebilir veya köprü ile alın veya koltuklar ve dudaklar arasındaki mesafeyi ayarlayabilir. Polipler, sinüzit, burun eti ve septal sapma gibi solunum problemlerini tedavi etmeye de yardımcı olabilir.

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) en yaygın estetik ameliyattır.

Estetik burun ameliyatının (rinoplasti) amacı, yüze uyum sağlamak için burun üzerinde değişiklikler yapmaktır. Hasta solunum güçlüğü çekiyorsa, operasyon sırasında düzeltilebilir. Burun uzatılabilir veya kısaltılabilir, küçültülebilir veya büyütülebilir, burun deliklerinin şekli veya burun köprüsü değiştirilebilir, burun asimetrisi düzeltilebilir. Burun ucu kaldırılabilir, daraltılabilir veya genişletilebilir.

Burun estetiği öncesi değerlendirme

Herhangi bir estetik ameliyattan önce, en önemli faktörlerden birinin psikolojik hazırlık olduğu unutulmamalıdır. Burun% 90'a ulaştığında, önerilen asgari yaş 16-17'dir.

İlk konsültasyonda, doktor size cerrahi tekniğin, anestezinin, ameliyatın nerede yapılacağını ve ameliyat sırasında gerçekten neler başarabileceğini ayrıntılarıyla anlatacaktır. Her yıl yüzlerce başarılı rinoplasti yapılır.

İlk düzeltme işlemi sırasında komplikasyonlar (enfeksiyon, vb.) Nadirdir. Kötü iyileşme ikinci bir işlem gerektirir. İyileşme sürecinde doktor tavsiyesine uyulursa, enfeksiyon riski düşüktür.

Rinoplasti yöntemi

Estetik Rinoplasti (Burun işi), başlığı değiştirmek, burun boyutunu küçültmek veya büyütmek, ucu yeniden şekillendirmek, çıkıntıları çıkarmak, üst dudak ile burun arasındaki açıyı düzeltmek için yapılır. Bazı durumlarda, konturu düzeltmek için doku eklemek gerekir. Bu değişikliklerden biri veya tümü tek bir işlemde gerçekleştirilebilir.

Birçok burun ameliyatındaki insizyon burun kanadı içine yapılıyor ve oradan da çalışıyor.

Kesi, cerrahın kemiği ve kıkırdağı kesmesini, tıraş etmesini, yeniden şekillendirmesini ve görünüşünü değiştirmesini sağlar. Burun yumru, bir keski veya testere benzeri bir alet kullanılarak giderilir ve daha sonra daha dar bir köprü oluşturmak için her iki taraftaki burun kemikleri birbirine yaklaştırılır.

Kıkırdak azaltma, burnun ucunu daraltır ve daha iyi bir kontur sağlar. Burun ucu ve üst dudak arasındaki açıyı düzeltmek için burun ucu çıkarılır. Bu, kıkırdak burnun ortasındaki kanatlara yapılan kesiden tıraş edilerek yapılır. Büyük bir yumru kaldırılırsa, burnun tabanı orantısız şekilde geniş olacaktır. Küçük deri üçgenler tabandan çıkarılırsa, burun kanatları orta hatta yaklaşır.

Farklı burun ameliyatı türleri (rinoplasti) nelerdir?

Estetik burun ameliyatı (Rinoplasti) iki farklı teknikle yapılabilir: açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti.

Açık rinoplasti tekniğinde, burun delikleri arasında ciltte küçük bir kesi yapılır ve burun derisi çıkarılır. Kapalı rinoplasti tekniği doğrudan burun deliklerinden uygulanır. Bu iki teknik birbirinden çok farklı ve deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Kapalı rinoplasti tekniğinde, burun içinde tüm kesikler yapılır ve burun derisi dışından kesik yoktur. Kapalı teknik çoğunlukla burun tipindeki problemleri düzeltmek için yapılır. Kapalı rinoplasti teknik olarak daha zordur, bu da cerrahın anatomik bilgiyi çok iyi kullanmasını gerektirir. Bu teknikte, burun ucundaki kıkırdaklar daha az travmatize olur, ödem ve şişme daha hızlı geçer, asimetri daha az görülür.

Açık rinoplasti, kapalı rinoplasti yerine tercih edilebilir, çünkü en sık nazal septal sapma revizyonları için uygulanır. Kapalı rinoplastiden kısmen daha kolaydır; çünkü burun derisinin ucu açılır ve ameliyat sırasında kıkırdaklar görülür.

Estetik burun ameliyatı için ideal bir yaş var mı?

Rinoplasti'nin burnun görünüşünü ayarlama ve hassaslaştırma ile ilgili olduğu göz önüne alındığında, bunu yapmanın en iyi zamanı, maksimum faydaya sahip olmak için yaşamın erken dönemleridir. Burun estetiğini yapmadan önce, tipik olarak 18 yaş civarında olan kemiklerinizin tam büyümesine ulaşmanız önemlidir. Buna göre, bazı insanlar daha çabuk olgunlaşır ve 16 yaşın altındaki gençlerde rinoplasti yapmak mümkündür.

Estetik burun ameliyatından önceki hazırlıklar nelerdir?

Estetik bir burun ameliyatı için hazırlanan kişiler, işlemden en az 1 ay önce doktorun şekli ve tekniği konusunda anlaşmalıdır. İşlemden bir ay önce aspirin, vitamin, homeopatik ilaç, enerji içeceği veya yeşil çay almayınız. Çürükler ve şişmelere neden oldukları kanıtlandı. Nikotin ve alkolden de kaçınılmalıdır. Ameliyat günü hastanın soğuk algınlığı, grip veya dudak uçması olmamalıdır.

Estetik burun ameliyatı prosedürü nedir?

Burun ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık sürer. 1.5-2 saat. Ameliyattan sonra ağrı hissetmez. Hasta bir gece kalıyor ve ertesi gün taburcu edildi.

Estetik burun ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıl ilerler?

Ameliyattan sonra ilaç tedavisi ile hafif ağrı hissedilir. Morluk ve şişliği önlemek için hastanın yüksek bir yastığın üzerinde uyuması ve gözlerinin üzerine buz koyması önerilir.

Burun dökümü genellikle bir hafta sonra çıkarılır, ancak 10 gün kadar sürebilir. Cerrahınız alçıyı bir gecede giymenizi isteyebilir. Burun tamponları da birkaç gün boyunca kullanılmalıdır. Göz çevresindeki morluklar birkaç gün sonra kaybolur. Çürüğün renkleri de 2-3 hafta sonra kaybolur. Burnun şişmesi, bazen birkaç ay süren yavaş yavaş kaybolur.

Burun içinde birçok estetik burun estetiği yapıldığından gözle görülebilir herhangi bir iz yoktur. Eğer burnun geniş kanatları daraltılacaksa, her iki yayda da küçük kesikler yapılır, ancak bunlar daha sonra görünmeyecektir.

Hastanın tekrar doktora gitmek zorunda kaldığını düşünmesi gerekmez. İyileşme süreci oldukça uzun olabilir. Kesin sonuçları görmek haftalar, aylar ve hatta bazı hastalar için bir yıla kadar sürebilir.

Düzeltmenin sonucu ameliyatın kapsamına ve burun, kıkırdak ve cildin doğasına bağlıdır. Biçimlendirilmiş bir burnu düzeltmenin başarısı, örneğin biraz büyük bir burnu azaltmaktan daha belirgin olacaktır.

Cerrahınız ayrıca 1-2 gün sonra günlük rutininize geri dönebilmeniz için bir program ayarlayacaktır. İyileşme sürecini etkilemekten kaçınmak için, ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde koşmak, yüzmek veya öne eğilmek gibi kan basıncını artıran bazı faaliyetlerden kaçınılmalıdır. Çalışma yeteneği hastanın iyiliği ve şişmesine bağlıdır.

Nazal sıvayı çıkardıktan sonra, hasta makyaj ürünlerini kullanmaya devam edebilir. Ameliyattan sonra, ağır sürtünme gerektiren kozmetik ürünlerden birkaç hafta kaçınılmalıdır.

Morluklar kayboluncaya kadar güneşten korunma da uygulanmalıdır.

Estetik bir burun ameliyatının sonuçları üzerinde hangi faktörlerin olumlu etkisi vardır?

Hasta için pürüzsüz yara iyileşmesi

İstenilen yerlerde önceki işlem yok

Burun derisinin ince olması gerekir.

Kıkırdak güçlü olmalı

Burun ucu ince olmalıdır.

Burun ve yüz arasında orantısızlık yok

Ameliyattan sonra doktor tavsiyesine ve tavsiyelerine uyun.

Estetik bir burun ameliyatının sonuçları üzerinde hangi faktörlerin olumsuz etkisi vardır?

Kötü yara iyileşmesi

Önceki işlemler

Kalın ve seboreik burun derisi

Zayıf kıkırdak

Burun kalın ucu

Doktor tavsiyesine ve tavsiyelerine uyulmaması

Açık rinoplastiğin avantajları nelerdir?

En önemli avantaj, burnun açık anatomisidir. Bu, kemik eşitsizliği veya kıkırdak asimetrileri veya diğer komplikasyonlar gibi riskleri en aza indirir.

İkinci avantaj, hem kalın burun ucu hem de kıkırdak yapısı zayıf olan kalın teni olan insanlar için neredeyse yeni bir burun oluşturabilmesidir.

Üçüncü avantaj, ilk işlem sırasında meydana gelen hataları, örneğin kemik eşitsizlikleri, kıkırdak asimetrileri, büyük burçlar ve diğer deformasyonlar gibi düzeltmelerinin daha kolay olmasıdır. Son avantaj, burun ucunun kıkırdak tarafından deforme olmasını önlemektir.

Düzeltici ameliyat ne zaman yapabiliriz?

Ödem uzatıldıkça, ikinci operasyon ilk 6 aydan önce yapılmamalıdır. İkinci işlem ödem tedavi edilmeden önce yapılırsa, sadece hata riskini artıracak ve daha fazla komplikasyona yol açacaktır.

Operasyonun başarısını garanti etmek zor olsa da, bunu başarmanın yolları var mı?

Burun estetiğinin sonuçları, istediğiniz düzeltme türüne bağlı olarak değişecektir. Elbette, siz ve cerrahınızın aynı hedefe katılmanız önemlidir. Beklentileriniz gerçekçi ise ve cerrahınız buna dahilse, muhtemelen istediğiniz sonuçları alacaksınız. Neden bir rinoplasti yaptırmanız gerektiğinin cevabı, bu anlamda sizi ilgilendiren bir süreçtir.

Hastaya her zaman büyük bir sabırla, yaklaşık 6 ila 12 ay sonra nihai sonucu görebileceği hatırlatılmalıdır. Ek olarak, ameliyattan önce ve iyileşme süreci boyunca burnunuzu 6 farklı bakış açısıyla fotoğraflamak doğru olur.

Tampon, alçı ve bandaj giymem ne kadar sürer?

Nazal bezler ikinci veya üçüncü günde çıkarılır. Burun köprüsündeki alçı 7-10 gün kalır. Dökme alındığında, burnun olası şekli görülebilir. Ancak, şişmenin 6 ila 12 ay sonrasına kadar tamamen ortadan kalkmadığı unutulmamalıdır.

Burun estetiği için belirli bir süre var mı?

Hayır, böyle bir şey yok. Bu yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Tamamen hastanın isteğine bağlı.

Ameliyattan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Özellikle çok fazla çaba gerektiren herhangi bir şey (koşma, yüzme, jimnastik, seks ve tansiyonu artıran herhangi bir şey) 2-3 hafta boyunca kullanılmamalıdır. Burun darbelerden ve çarpmalardan en az 8 hafta korunmalıdır. Ek olarak, burun üzerine herhangi bir baskı (sürtünme) uygulanmamalıdır. Ek olarak, güneşlenmek de önlenmelidir. Yüzünüzü ve saçınızı yıkarsanız veya makyaj yaparsanız, bunu hassasiyetle yapmalısınız.

Ateli çıkardıktan sonra, burun tamamen iyileşene kadar 2 ay boyunca gözlük kullanmayın. Kontakt lens takabilirsiniz.

Tekrar ne zaman çalışacağım?

En az 10-14 gün geçmeli. 3-4 hafta sonra ağır egzersizler yapılabilir.

Burun ameliyatı solunum zorluğuna neden olabilir mi? Ne yapmalı o zaman?

Başarılı bir operasyondan sonra korkulmamalıdır. Aksine, estetik burun ameliyatı ile burnundan nefes almakta güçlük çeken kişiler problem yaşayabilir ve burnun işlevselliği (burundan nefes alma) düzeltilebilir. Burun mukozasında yapışıklıklar varsa, lokal anestezi altında kolayca çıkarılabilirler.

Ek olarak, konjenital deformasyonlar veya yaralanmalardan kaynaklanan solunum problemleri düzeltilebilir.

Estetik burun ameliyatı burnunuzu yüzünüze uyarlayabilir ve özgüveninizi artırabilir.

Ergenlik sonrası estetik burun ameliyatı yapılmalıdır.


dvrzener

 • Newbie
 • *
 • İleti: 2
  • Profili Görüntüle
Ynt: burun estetiği ile ilgili her şey!!!!
« Yanıtla #1 : Şubat 18, 2021, 10:53:59 ÖÖ »
burun estetiği  olan arkadaşlarımız varmı bende yaptırmak ıstıyorum . Hocamız ıle ıletısıme gecıyorum tum ayrıntıları ogrenıcem
https://hasanduygulu.com/