Gönderen Konu: botox  (Okunma sayısı 4570 defa)

Administrator

 • Administrator
 • Newbie
 • *****
 • İleti: 38
  • Profili Görüntüle
botox
« : Şubat 12, 2019, 02:35:12 ÖS »
Botoks hakkında bilmeniz gereken her şey

 Botoks Nedir?
 fonksiyon
 Kullanımları
 prosedür
 Riskler ve yan etkiler
Botox tıbbi olarak belirli kas hastalıklarını tedavi etmek için ve geçici olarak kasları felç ederek kırışıklıkları gidermek için kozmetik olarak kullanılır. Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen botulinum toksini adı verilen bir nörotoksinden yapılmıştır.
Botoks güçlü bir zehir olmasına rağmen, doğru kullanıldığında çok sayıda uygulaması vardır.

Bu yazıda nasıl çalıştığını, Botox'un ne için kullanıldığını açıklayacağız ve herhangi bir yan etki ve tehlikeden bahsedeceğiz.

Botoks ile ilgili hızlı gerçekler:
 Her yıl uygulanan 6 milyondan fazla Botoks tedavisi ile Botoks, cerrahi dışı en popüler kozmetik tedavi yöntemidir.
 Botoks, doğal ortamda bulunan ve büyük ölçüde etkin olmayan ve toksik olmayan bir organizma olan Clostridium botulinum'dan türetilen bir nörotoksindir.
 Botulinum toksini, altta yatan kasları felç ederek ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.
 İnsanlar ayrıca aşırı terleme , migren , kas rahatsızlıkları ve bazı mesane ve barsak rahatsızlıklarını tedavi etmek için Botoks kullanır.
 Botulinum toksininin neden olduğu bir hastalık olan Botulizm , solunum yetmezliğine neden olabilir ve ölümcül olabilir.
 Sadece 1 gram botulinum toksini 1 milyondan fazla insanı öldürebilir. İki kilogram, Dünya'nın tüm insan nüfusunu öldürebilir.
Botoks Nedir?
Baş ağrısı için Botoks enjeksiyonu tedavisi.
Botoks enjeksiyonlarının çeşitli tıbbi kullanımları vardır.
Botox'un türetildiği bakteri olan Clostridium botulinum , toprak, göl ve ormanlar dahil olmak üzere birçok doğal ortamda bulunur.

Bakteriler ayrıca, memelilerin ve balıkların bağırsak bölgelerinde ve yengeçlerin ve diğer kabuklu deniz hayvanlarının solungaç ve organlarında bulunabilir. Bu tür doğal olarak ortaya çıkan Clostridium botulinum bakterileri ve sporları örnekleri genellikle zararsızdır. Sorunlar yalnızca sporlar vejetatif hücrelere dönüşdüğünde ve hücre popülasyonu arttığında ortaya çıkar. Belirli bir noktada, bakteriler botulizmden sorumlu ölümcül nörotoksin olan botulinum toksini üretmeye başlar.

Nörotoksinler, sinir sistemini hedef alarak nöronların etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan sinyalizasyon süreçlerini engeller.

fonksiyon
Botulinum toksini insanoğlunun bildiği en zehirli maddelerden biridir. Bilim adamları, tek bir gramın 1 milyondan fazla insanı öldürebileceğini ve dünyadaki her insanın birkaç kilogramını öldürebileceğini tahmin ediyor. Yüksek konsantrasyonlarda, botulinum toksini, hayatı tehdit eden ciddi bir hastalık olan botulizme neden olabilir. Tedavi edilmeden bırakılan Botulizm, solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilir. Botulinum toksinin bu kadar toksik olmasına rağmen, Botoks büyük talep görüyor.

Buna rağmen, botulinum toksininin başarılı ve değerli bir terapötik protein olduğu kanıtlanmıştır.

Botulinum toksini insanlara son derece küçük konsantrasyonlarda enjekte edilebilir ve sinir hücrelerinden gelen sinyallerin kaslara ulaşmasını önleyerek, onları felç ederek çalışır.

Kasların kasılması için sinirler, sinir uçlarının kas hücrelerinin birleştiği kavşakta asetilkolin (bir nörotransmitter) olan bir kimyasal haberci salıverir. Asetilkolin, kas hücreleri üzerindeki reseptörlere yapışır ve kas hücrelerinin kasılmasına veya kısalmasına neden olur.

Enjekte edilen botulinum toksini, asetilkolinin salınmasını önleyerek kas hücrelerinin kasılmasını önler. Botulinum toksini kasların daha az sertleşmesine izin vererek, anormal kas kasılmasında bir azalmaya neden olur.

Kullanımları
Botox enjeksiyonları kullanarak estetik cerrahi.
Botox, en sık ince çizgiler ve kırışıklıklar görünümünü iyileştirmek için kozmetik amaçlı kullanılır.
Botulinum toksini ağırlıklı olarak yüz kırışıklıklarının ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için bir tedavi olarak kullanılır.

Estetik uygulamaların ötesinde, Botox göz yaraları, migren, aşırı terleme ve sızdıran mesaneler dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumların tedavisinde kullanılır.

Botulinum toksini, halihazırda 20'den fazla farklı tıbbi durumu tedavi etmek için, araştırılmakta olan daha fazla uygulama ile kullanılmaktadır.

Botulinum toksini şu anda aşağıdaki terapötik uygulamalar için onaylanmıştır:

Blefarospazm (göz kapaklarının spazmı).
İdiyopatik rotasyonel servikal distoni (ciddi boyun ve omuz kası spazmları).
Kronik migren
Ağır primer aksiller hiperhidroz (aşırı terleme).
Şaşılık (çapraz gözler).
İnme sonrası üst ekstremite spastisitesi .
Detrusor (mesane duvarı kası) aşırı aktivitesi - idrar kaçırma neden olur .
Aşırı aktif mesane .
Hemifasiyal spazm.
Glabellar çizgiler (kaşların arasına kaşlarını çattı).
Canthal çizgileri (karga ayakları).
Botulinum toksini ayrıca aşağıdakiler için etiketsiz kullanılır (onaylanmamıştır):

Achalasia (boğazı yutmayı zorlaştıran bir sorun).
Anal fissür ve anismus (anal sfinkterin fonksiyon bozukluğu).
Sialorrhea (çok fazla tükürük üreten).
Alerjik rinit ( saman nezlesi ).
Oddi ( hepatopankreatik ) işlev bozukluğunun sfinkteri (karın ağrısına neden olur).
Serebral Palsi.
Oromandibular distoni (çene, yüz ve / veya dilde kuvvetli kasılma).
Laringeal distoni (ses tellerinin kuvvetli kasılması).
Botulinum toksini ticari olarak isimler altında satılmaktadır:

Botox, Vistabel, Botox kozmetik ürünleri (OnabotulinumtoxinA veya botulinum toksin A tipi)
Dysport (AbobotulinumtoxinA veya botulinum toksini tip A)
Bocouture, Xeomin (IncobotulinumtoxinA veya botulinum toksini tip A)
Myobloc (RimabotulinumtoxinB veya botulinum toksin B tipi).
Botulizm: Nedir ve nasıl önleyebiliriz?
Botulizm: Nedir ve nasıl önleyebiliriz?
Botulizm, botulinum toksininin neden olduğu ciddi bir hastalıktır.
Şimdi Oku
prosedür
Botulinum toksini, tozu tuzlu suda seyrelterek ve doğrudan nöromüsküler dokuya enjekte ederek uygulanır. Botulinum toksininin etkili olması 24-72 saat sürer. Çok nadir durumlarda, botulinum toksininin tam etkisinin gözlenmesi 5 gün kadar sürebilir.

Botulinum toksini hamile veya emziren kadınlarda veya ilaca veya bileşenlerinden herhangi birine alerjik reaksiyonu daha önce olmuş kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Riskler ve yan etkiler
Migren baş ağrısı olan kadın.
Bir Botoks enjeksiyonunun olası yan etkileri migren, bulantı, çift görme ve genel rahatsızlığı içerir.
Botulinum toksini içeren enjeksiyonlar genellikle iyi tolere edilir ve çok az yan etkisi vardır. Nadir durumlarda, bir birey, ilaca hafif, geçici bir olağandışı tepki ile sonuçlanan genetik bir yatkınlığa sahip olabilir.

Botulinum toksin tip A enjeksiyonları alan kişilerin yaklaşık yüzde 1'i, daha sonraki tedavileri etkisiz hale getiren toksine karşı antikor geliştirir.

Amaçlanan etkileriyle birlikte, botulinum toksini istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

Enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, lokal ödem (sıvı birikmesi) ve / veya eritem (derinin kızarması).
Uyuşma.
Baş ağrısı
Malaise - genellikle kendini iyi hissetmez.
Hafif bulantı.
Yakındaki kasların geçici istenmeyen zayıflığı / felci.
Geçici üst kapak veya kaş ptozu (sarkık).
Alt göz kapağı veya lateral rektusun zayıflığı (göz hareketlerini kontrol eden bir kas).
Disfaji - yutma sıkıntısı.
Boyun zayıflığı.
Grip benzeri hastalık.
Brakiyal pleksopati - boynun ve göğsün her iki tarafındaki sinirleri etkileyen bir durumdur.
Safra kesesi disfonksiyonu.
Diplopia (çift görüş).
Kanama.
Bulanık görme
Azalan görme.
Ağız kuruluğu .
Yorgunluk .
Kurdeşen
Kurdeşen.
Hırıltı.
Şişme.
Botulinum toksininin popülaritesi artmaya devam etmekte olup, kozmetik minimal invaziv botulinum toksin tip A prosedürleri 2000'den bu yana yüzde 700, 2013'te 6.3 milyona çıkmıştır.

hokkabaz

 • Global Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • İleti: 95
  • Profili Görüntüle
Ynt: botox
« Yanıtla #1 : Mayıs 26, 2019, 06:25:39 ÖS »
Botox  doktorlar tarafından ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılan bir toksindir. Botulinum Toxin olarak da bilinen Botox®, 12 Nisan 2002'de kozmetik kullanım için FDA tarafından onaylandı. Örgün denemeler yapıldı ve orta ila şiddetli kaşlı çizgiler görünümünün geçici olarak iyileştirilmesinde başarılı olduğu kanıtlandı ve etkileri kalıcı değildi. .

Botox enjeksiyonları, kasları gevşetmek ve yüze taze ve genç bir görünüm kazandırmak için Botox sertifikalı doktorlar veya hemşireler tarafından kontrollü miktarlarda uygulanır. Botox® bir kez yıprandığında, kırışıklıklar tekrar belirmeye başlar ve tedaviden sonra daha da kötüleşmez. Bununla birlikte, hasta cildi daha pürüzsüz ve genç bir görünüme alıştırdığı için, Botox® yıprandığında şok olabilir. Botox  yöneticileri, hastanın bu konuda beklentilerini yönetmelidir.


Botox Etkisi Geçtiğinde  Kaslara Ne Oluyor?
Botox sinirlerin kaslara bağlandığı noktayı felç ederek kasın uzun süre rahat bir duruma girmesini sağlar. Birkaç ay sonra Botox tarafından etkilenmeyen yeni sinir uçları gelişir. Bunlar kaslara bağlandığında, kas büzülür, kırışıklıklar yavaşça tekrar ortaya çıkar.

43 yüz kası vardır ve her alanda farklı bir Botox  dozu gerekir. Örneğin, karga ayaklarının düzeltilmesine yardımcı olmak için gözlerin etrafına 8 ila 14 ünite enjekte edilir. Kaşlar arasındaki boşluk olan glabella bölgesi, çok daha güçlü kaslara sahiptir ve çizgileri düzeltmek için yaklaşık 18 ila 36 ünite gerektirir. Benzer şekilde, Botox etkisinin ne kadar süreceği, söz konusu yüzün alanına bağlıdır. Daha kalın kaslar, daha ince olanlara kıyasla istenen sonucu elde etmek için daha fazla enjeksiyon gerektirir. Hastanın güvenliğini sağlamak için deriye daha derinden enjekte etmekten daha kalın kaslar için daha fazla enjeksiyon kullanmak standart bir prosedürdür.

Botox  Etkisi Geçtiğinde  Ne Yapmalı
Botox aynı zamanda diğer tüm güzellik rejimleri gibidir ve etkileri tekrarlı kullanımla zamanla iyileşir. Kırışıklıkların ortaya çıkmasından sorumlu olan kaslar her kullanımda zayıfladığından, Botox'un daha uzun süre dayanmasını sağlamak için tutarlı bir şekilde kullanılması çok daha iyi sonuçlar verir.

Botox  dozajı yeterince güçlü değilse veya doğru sayıda ünite uygulanmıyorsa sonuçlar beklendiği kadar uzun sürmez. Bununla birlikte, yetenekli bir Botox  yöneticisi, doğru miktarda Botox®'u doğru bölgelere enjekte ederek kırışıklıkların görünümünü altı aya kadar azaltmaya yardımcı olabilir.

Zaman çizelgesi hastadan hastaya değişse de, sonuçlar en az birkaç ay sürebilir. Erkekler için kadınlardan daha büyük bir doz gereklidir ve bazı bölgelerde enjeksiyona karşı daha kısa tolerans vardır. Çoğu durumda, 3 - 6 ay, Botox'un etkilerinin en son sürdüğü ortalama süredir. Botox® düzenli olarak uygulanırsa birkaç yıl sonra hasta 9 aya kadar uzayabilir ve hatta tedaviler arasında bir yıla kadar çıkabilir.

Botox kullanıcıları ilk kez, Botox  enjeksiyonları genellikle 3 aydan daha az bir sürede aşınır. Yüz kaslarını Botox enjeksiyonlarına koşullandırmak için, tekrarlı tedaviler gerekir. Sonuçlar birkaç tur Botox işleminden sonra uzayabilir.

Botox'un Etkileri Nasıl Uzatılır
İlacın doğru uygulanması ile kasları eğitin
Bir hasta ilk Botox tedavilerini almaya başladığında, kasları çok daha güçlüdür. Botox®'ta bulunan proteinlerin optimum performansta olmasını sağlamak için, uygun dozun hedef alana uygulandığından emin olmak önemlidir. Zaman içinde daha az ünite gerekir, çünkü kaslar zayıflar ve zayıflar. Kasların düzgün bir şekilde donmasını sağlamak için kaşlar arasındaki glabella bölgesi yaklaşık 20 birim alır. Zamanla kas zayıflar ve gerekli birim sayısı azalırken tedaviler arasındaki süre artar. Her 4 ayda bir 20 ünitede başlayanlar, kaslar çalıştırıldıktan sonra 6 ayda bir 15 birime ilerleyebilir.

Çözeltiyi emmeye yardımcı olmak için çinko takviyesi alın
Botox çinkoya bağlı enzim grubunun bir üyesi olduğundan, hastanın vücudun Botox®'u emmesine yardımcı olmak için takviyeler alması önerilir. Çinko takviyelerinde bulunan fitaz, özellikle çinko eksikliği olanlarda Botox enjeksiyonlarının ürettiği sonuçları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, Botox enjeksiyonlarından dört gün önce alınan bir çinko ve Fitaz bileşiği olan Zytaze'nin, enjeksiyondan sonra hastanın cildinde uzun süreli sonuçlar gösterdiğini göstermiştir.

Tedavi edilen bölgeye bir Retin-A topikal uygulayın
Botox tedavisinin, Retin-A gibi yaşlanma karşıtı topikal ile birleştirilmesi, yüzün üst kısmında istenen sonuçları üretmeye yardımcı olabilir. Topikal bir retinoid ile eşleştirilmiş Botox® enjeksiyonları, çok sayıda Botox ünitesine olan ihtiyacı önler ve tedavinin etkilerini uzatmaya yardımcı olur.

Doğrudan güneş ışığından ve yorucu egzersizden kaçının
Güneş ışınlarına karşı önerilen korumanın yanı sıra, Botox® işleminden önce de kaçınılmalıdır. Sunshine, kan dolaşımını hızlandırır ve kan damarlarının Botox® çözeltisini daha hızlı dağıtmasına neden olur. Aynısı kardiyovasküler egzersizler için de geçerlidir.

Proteinlerin cilde düzgün bir şekilde dağılması ve enjekte edildikten sonra hedeflenen bölgedeki kasları etkilemesi zaman alır. Botox  enjekte edildikten sonra kuvvetli bir şekilde egzersiz yapmak, solüsyonun düzgün bir şekilde dağılma zamanı gelmeden önce çözeltinin metabolize olmasına neden olabilir, bu nedenle tedavinin etkinliğini azaltır. Belirtilen 24 saatlik bekleme süresinden sonra bile, hastaların egzersiz rejimine döndüklerinde dikkatli olmaları önerilir. Egzersiz yaparken yapılan yüz ifadeleri kasların daha hızlı büzülmesine neden olabilir ve Botox® tedavisinin etkilerinin yıpranmasına neden olabilir.

Botox  vücuda uygun miktarlarda kaslara uygulanır. Ancak, prosedürü uygulayan kişinin lisanslı bir tıp uzmanı olması önemlidir. Botox yöneticisi olmak ve tüm hastaların sorularını cevaplamak ve endişelerini gidermek için hazırlıklı olmak isteyen herkese kapsamlı bir eğitim önermektedir.